MI AZ A NORDIC WALKING? 2006/02/02
Nordic Walking, botos gyaloglás - ez manapság az egyik leggyorsabb ütemben terjedő fitnesz sportág. Bár az 1950-es évektől biatlonisták, sífutók már alkalmazták, mint a hómentes időszak egyik leghatékonyabb erőnléti edzéstípusát, végül csak 1997-ben indult el világhódító útjára. Orvosok, fitnesz szakemberek és sportszergyártó cégek ugyanis ekkor fejlesztették ki azt az optimális csuklóhurokkal kombinált speciális vibrációcsillapító botot, melynek használatával fokozottan érvényesülnek a sportág pozitív élettani hatásai.

A Nordic Walking - szó szerint "északi gyaloglás" - nem más, mint egy fitnesz séta a fent említett speciálisan megalkotott botokkal. Hazája Finnország, eredeti elnevezése - Sauvakävely - annyit tesz "síjárás". Ez az a sport, amihez bárki, bármikor hozzákezdhet kortól, nemtől, erőnléti állapottól függetlenül.
Ez a speciális járástechnika eltér a hétköznapi gyaloglástól. A legszembetűnőbb különbség a botok használatából adódik. Alkalmazásuk révén a lépések megnyúlnak, azzal együtt, hogy a kezek és a lábak járáshoz szükséges ellentétes mozgása megmarad. Használatuk dinamikát, ritmust ad a gyaloglásnak, s nemcsak a lábakat, hanem a felsőtestet is megmozgatja. Az ún. átlós alaplépés elsajátítása nem bonyolult feladat: a bal bot a jobb sarok földet érésével egy időben kell, hogy érintse a talajt és fordítva. Leszúrását követően a kar - majdnem kiegyenesedve, szétnyitott tenyérrel - hátralendül, így a botot csak a kézre erősített pánt tartja. Ezzel a technikával a törzs alsó és felső része ellentétes irányba csavarodik, s ez a mozdulat intenzíven megmozgatja a törzs középső részének izomcsoportjait. Használatának három aranyszabálya van. Először is csak megfelelő hosszúságú bottal szabad sportolni, ami a testmagasság 70%-át jelenti. Másodszor, az intenzív testmozgás érdekében a lépésnél mellmagasságig fel kell húzni sportszert. Végül ügyelni kell, hogy a botot a lábak mellé szúrjuk és csak a lehetséges legtávolabbi pontban húzzuk ki.
A fitnesz séta pozitív élettani hatásait tudományos kutatások is alátámasztják. Bizonyított, hogy jótékonyan hat például a vércukor és vérzsír értékek alakulására, a kedélyállapotra, kedvezően befolyásolja a szívmunkát és a vérkeringést, növeli a fiatal vörösvérsejtek számát, s így javítja az oxigénszállítást, illetve a sejtek energiatermelését. Nem utolsó sorban pedig hatására csökken a zsírtömeg és a súlyfelesleg. Nyugodt tempójú "síjárás" során is fokozódik a zsírégetés, a kalória-felhasználás még ekkor is 20-46%-kal magasabb lehet, mint a bot nélküli sétánál.
A Nordic Walkingot nemcsak a technikája, de az intenzitása, illetve szervezetre gyakorolt terhelés mértéke is megkülönbözteti a hétköznapi gyaloglástól. A speciális járástechnika során az energiafelhasználás minimum 20%-kal megnő, ami a kocogáskor szokásos értékkel megegyező. A botok használatával az egész test - a teljes izomzat mintegy 90%-a - edzés alatt van. Különösen a has-, hát-, kar, váll-, mellizmokat mozgatja meg. Mivel az egész csontváz terhelés, illetve erősítés alatt áll, így hatásosabb eszköze a csontritkulás megelőzésének, mint például az úszás vagy a biciklizés. Mindez azzal együtt érhető el, hogy közben javítja a test egyensúlyát, a rossz tartást és az ezekből eredő nyak-, hát-, vállfájást, izomfeszültséget.

A Nordic Walking nagy előnye, hogy nemcsak az egészséges, átlagos felépítésű és kondíciójú emberek kezdhetik el, hanem azok is, akik bizonyos egészségügyi problémákkal, súlyfelesleggel küzdenek, vagy nem megfelelő fizikai kondícióban vannak. A botok beiktatásának következtében az ütközési erő egyenletesebben oszlik szét, mint sok más mozgásformánál, így nagyban csökken az izületek terhelése, s mint ilyen a rendszeres testmozgás remek kezdete lehet.

Forrás: Spuri Magazin