(M)ilyenek a finnek?
Milyen tényezők alakították és befolyásolták a magyarok finnekről alkotott képét a 19. század végétől napjainkig? Mit tudunk a hagyományos finn kultúráról, a finn-magyar kapcsolatokról, a mai meghatározó finn cégek termékeiről? Lehet-e példa a finn út, mit takar a "finn csoda", mik az okai, hogyan magyarázhatók?
A kiállítás vezérfonala a hagyomány kérdése. Bemutatja a finnek hagyományhoz való viszonyát, ennek változását, miközben utal a magyarok erről alkotott képére is. A hagyomány vagy a hagyománynélküliség a társadalom szervezőereje? Hogyan viszonyul egymáshoz a tradíció és a (poszt)modernitás? Kulcsszó a sztereotípia: a másik népről alkotott kép és ennek viszonya saját önképükhöz. Néhány kiemelt, középpontba állított fogalom és jelenség segítségével mint sokszor ismétlődő motívumokkal vezet végig a jól ismert képzeteken, értelmezi, sok esetben újraértelmezi őket. A kiállítás a felvetett kérdéseket a változásban mutatja be. Mit mondanak e népről és kultúrájáról a tudósok, s mit lát meg velük kapcsolatban a finnekhez valamiért vonzódó közember, illetve az "utca embere"?
Valójában miért is olyan fontosak nekünk a finnek? - ezzel a kérdéssel indul a kiállítás. Szó esik a finn és a magyar történelem hasonló elemeiről, a kapcsolatokról. Foglalkozik a finnugor rokonság, a Kelet és Nyugat közötti helyzet, a kisebbségekhez való viszony, az agrártársadalomból ipari társadalomba való átmenet kérdéseivel. A kiállítás következő egysége kiemelt, "sztereotip" példákon keresztül mutatja be a magyarok számára jellemzőnek vélt "finn képet". A fő tematikus vezérfonal itt az "erdőből a civilizációba" gondolata, hiszen - leegyszerűsítve - ez a "finn csoda" lényege. A modernizáció mellett fennmarad a természetközeliség, s néhány eleme szimbólummá válik, mint például szauna, mökki, sisu stb.
Rendező: Szarvas Zsuzsanna (főrendező), Bata Tímea, Kerezsi Ágnes, Szojka Emese