|
A lábnak 26 csontja, 19 izma és több mint száz ínszalagja van. Ezekről hajlamosak vagyunk tudomást sem venni addig, míg fájni nem kezdenek. Egy futó esetében a láb kiemelten fontos, gondoskodjunk tehát arról, hogy futóműveink mindig megkapják a szükséges törődést, ápolást - főleg egy kiadós edzés után!
A megfelelő minőségű edzéshez szükség van bizonyos szabályok betartására - így garantáltan jó eredményt fogsz elérni. Most ismerkedj meg "Az edzés 15 törvényével"!
Jó versenyzőnek számít, akinek nem csak a lába erős, de a fejében is a helyén vannak a dolgok. Taktikus, és előre gondolkodó. Magabiztos, ha kell higgadt, ha kell harap, nehéz helyzetekben is pozitív marad a gondolkodása. Tisztelni tudja a versenytársakat, a versenyt, a hegyet és a szelet. Egyéniség, céltudatos és kitartó a hozzáállással a mindennapi életben is. Mindezen képességek elengedhetetlenek ahhoz, hogy eredményesek legyünk.
Könnyű dolog tippeket összeszedni a maratonfutáshoz. A könyvek és a mesterek ugyanazt mondják: igyál rengeteg vizet, tankolj szénhidrátot, ügyelj az edzéseidre. Néha azonban a tervek rosszul sülnek el. A problémák áttörnek és a szépen kidolgozott terveket dugába döntik. Az ujjak nyirkosak, a gyomor háborog, a hólyag megtelik. Akkor pedig hogyan tovább?
Elissa Leibowitz és Effie Dawson, a Washington Post szerkesztőcsapatának tagjai miután lefutották életük első maratoniját, összeállították az itt következő listát azokról a dolgokról, amiket jobb szerettek volna már a verseny előtt tudni.
Még egy hosszú és kemény tél után is beköszönt a forró nyár. A hőség miatt futáskor figyelnünk kell bizonyos dolgokat egészségünk megőrzése és a kívánt edzéshatás elérése érdekében.
Egy maratonra, félmaratonra nem csak a futónak kell felkészülni. Ha most készülsz az őszi Nike Félmaratonra vagy a Plus Maratonra, ne feledkezz meg a szurkolóidról sem, hiszen a barátok és családtagok nagyon értékes mentális támogatást nyújthatnak több módon is.
Apró fájdalmak, húzódások. A futómániásoknak persze eszük ágában sincs leállni, inkább felvállalják a fájdalmat, és tovább edzenek. A sportorvos szavai azonban megnyugtatóak: a futás közben érzett fájdalmak túlnyomó többségével életünk végéig elboldogulhatunk, nem fordul rosszabbra az állapotunk. Ha viszont az adott fájdalom megváltoztatja a futótechnikát, - például jobban terhelünk az egyik lábra mint a másikra, bicegünk, spiccen kezdünk futni, stb.- akkor muszáj egy időre felhagyni kedvenc sportunkkal és szakorvoshoz fordulni.
Különleges élvezet elsőként taposni a hóba, ne mulasszuk hát el azt az izgalmat, amit egy friss, napsütéses kora reggelen futás jelent, vagy azt a gyönyört, amit akkor érzünk, amikor keresztül kocogunk az esti sötétségen, ahogy hatalmas hópelyhek szállingóznak a csendben. A friss hóban való futás új elemmel gazdagítja edzéstervünket; kerekedjünk fel és élvezzük a futás vagy a sétát. Tény, hogy ezen hideg téli napok jellem formálóak, visszaköszönnek a hosszú távfutás későbbi szakaszaiban. Ha valaha tehát erősnek érzed magad a hosszú távfutás második felében, emlékezz azon hosszú téli kocogások kihívásaira, melyeknek megfeleltél
Ha félmaratont készülsz futni, érdemes megfogadnod Monspart Sarolta következő 21 tanácsát!
Szerencsére tavasszal és ősszel is sok a futóverseny, nagy a kínálat. Ekkor lehet és kell is "másként" edzeni, hiszen épp verseny előtt vagy épp verseny után vagyunk. Ez jó! Minden jó, ami nem megszokott, ami újszerű, ami változó. Ráadásul a versenyek sem egyformák, így a felkészülés futásai illetve a levezető-edzések sem egy-egy hétvégi célba érés után.
A csípősebb őszi reggelektől egészen a tavasz közepéig néha szenvedés a kinti - amúgy csodálatos élményeket kínáló - testedzés. Ha valami, hát egy intervall edzés megoldható sállal a száj előtt, fülvédővel és kapucnival: amikor a torokfájdalom elkezdődne, futásból érdemes gyaloglásra váltani, hogy a szapora légzés lassuljon, az edzést megkeserítő fájdalom elmúljon. Aztán ismét mehet a futás!
Futónak a téli időjárás olyan, mint autón a fékezés. Természetes, hogy a legjobb edzésidőket nem télen futja a futó. Télen hideg van, csúszik a jeges talaj, és általában sötétben gyűlnek az edzéskilométerek. De nem veszélyesebb futni télen, mint nyáron, ha kellően lassúbb a tempó és célszerű a sportöltözet. A felesleges, téli sérülések is elkerülhetőek, ha a futó nem konok "sebességzabáló" viszont lelkiismeretes bemelegítő.
"Az életet senki sem kapta örökbe, csak használatra" - írta Titus Lucretius időszámításunk kezdete előtt pár évtizeddel. Akkor használjuk az életünket okosan és örömmel! Így a két futóévad között az átmeneti időszak aktív pihenőjét is okosan, szórakoztató sportmozgással és játékos testedzéssel, örömmel végezzük!