Futósérülések és gyógyításuk

Futósérülések és gyógyításuk

Apró fájdalmak, húzódások. A futómániásoknak persze eszük ágában sincs leállni, inkább felvállalják a fájdalmat, és tovább edzenek. A sportorvos szavai azonban megnyugtatóak: a futás közben érzett fájdalmak túlnyomó többségével életünk végéig elboldogulhatunk, nem fordul rosszabbra az állapotunk. Ha viszont az adott fájdalom megváltoztatja a futótechnikát, - például jobban terhelünk az egyik lábra mint a másikra, bicegünk, spiccen kezdünk futni, stb.- akkor muszáj egy időre felhagyni kedvenc sportunkkal és szakorvoshoz fordulni. A futóedzések hatására kialakuló jellegzetes sérülések okai ismertek: a túl sok edzés és kevés regenerációs idő, a rendszeres túledzés és a helytelen futótechnika rövidebb vagy hosszabb távon sérülésekhez vezet.

Íme a futók 10 leggyakoribb fájdalma, azok megelőzése és gyógyítása:

1. A "futótérd"'

Amikor a térdkalács hátoldala megkopik, fájdalomérzet keletkezik a térdben. Ennek oka egy részről az egyes combfeszítő izmok gyengesége lehet, vagy a nem megfelelően funkcionáló futócipő. A megoldást a combfeszítő - quadriceps - izmok erősítése, kifelé forduló lábfejek, befele billenő térdek esetén a belső combizmok erősítése jelentheti. A combfeszítő izmok lábnyújtó gépen történő izolált erősítése az egyik legfontosabb gyakorlat egy ilyen programban. A speciális ízületi hajlékonyságot fokozó nyújtógyakorlatok elsajátítása és rendszeres gyakorlása is hatékony fájdalommegelőző mód.

2. Repedt csontok

Minél hosszabb távokat fut valaki, annál nagyobb edzésstresszben részesül az alsóteste. Az így kialakuló csontsérülések a túledzés, a kalciumhiány és a nem megfelelő mozgássémának köszönhetőek. A sípcsont - a térd alatti vaskos csont az alsó lábszárban -, a combcsont, a háromszög alakú keresztcsont a gerinc alsó végénél, valamint a lábujjak mind veszélyeztetettek. A túlterhelt alsótest fájó csontjai orvos és kiadós pihenés után könyörögnek! Ebben az állapotban a legtöbb, ami szóba jöhet a vízben futás - legalábbis a gyógyulás végéig.

3. Iliotibiális szalag szindróma

A maratonfutók leggyakoribb fájdalma a jellegzetesen égő térd vagy csípőfájás. Az esetek 80 százalékában ez okolható a maratonfutás vége felé keletkező fájdalomért. Az érintett szalag a comb külső oldalán fut a csípőcsont tetejétől a térd külső oldaláig. Ez stabilizálja a térdet és a csípőt futás közben, amikor azonban megduzzad és erős súrlódási erő lép fel a csont és a szalag között, gyulladásos folyamatok indulhatnak meg, sérülhet a szalag, ez pedig fájdalommal jár. Itt nagyon lényeges a helyes futótechnika: a lábfej nem fordulhat befelé futás közben, és a megfelelő bemelegítések és levezetések kritikus fontossággal bírnak. A nagy távok meghódításáért folytatott, nem megfelelően fokozott edzésterhelés - vagy veleszületett testi hiba - okolható a leginkább a szindróma kialakulásáért. A legjobb nyújtás: állásban helyezd a sérült lábat a jó mögé és hajolj el a törzseddel a jó oldal felé 7-10 mp-ig. 8-szor ismételd mindkét oldalra! A verseny vagy hosszú edzés után 3 napig jegeld - és ne melegítsd - a fájó területet!

4. Tibial tendonitis

Ha a sportcipő nem ad elég támaszt a lábnak a futás mozgássémájának helyes végzéséhez, akkor a leggyakrabban az alsó lábszár belső oldalán alakul ki az a probléma, amely során az ott elhelyezkedő egyes izmok tapadási helye jön gyulladásba. A vádli rendszeres nyújtása a futás előtt és után, és egy rugalmasabb sarkú, az ütődéseket jobban elnyelő cipő beszerzése segíthet a problémán. A túledzés a másik leggyakoribb kiváltó ok. A vádli nyújtásához álljunk fal elé egyfajta támadó állásba, kezekkel a falhoz támaszkodva: az elöl lévő láb legyen behajlítva kb. fél méterre a faltól, a másikkal lépjünk ki hátra. A lábfejek előre nézzenek. Tartsuk meg a helyzetet 10 mp-ig, majd tovább 10 mp-ig úgy, hogy a hátul lévő lábat is enyhén hajlítjuk, de a sarkat lent tartjuk a talajon. Ekkor lejjebb érezni a nyújtást.

5. Plantar fasciitis

Fájdalom a talp középső ívén, amelyért leggyakrabban a lábfej helytelen mozgása, vagy a túlságosan megrövidült, merev vádli okolható. Normális esetben gyaloglás és futás esetén is a sarok ütközik először a talajon, aztán végiggördülünk a talpon a lábujjak felé, eközben enyhén a belső lábél felé mozdul a súlypont. Ha eközben a talpboltozat túlzottan lesüllyed, akkor van probléma. A talpbetét és a vádli rendszeres nyújtása mind futás előtt és után megoldást jelenthetnek.

achilles-in

6. Az Achilles-ín gyulladása

Ha a lábfej enyhén kifele fordulva hagyja el a talajt futás közben, a hüvelykujj vastagságú ínra olyan túlzott terhelés jut, amelynek hatására gyulladásos folyamatok indulhatnak meg benne. A helyes futótechnika elsajátítása épp ezért kulcsfontosságú. Egy súlypontellenőrzés és korrekciós talpbetét segíthet orvosolni a dolgot.

7. Izomhúzódások

Ma már minden futó, sportoló tudja az izomhúzódások elkerülésének a módját: megfelelő bemelegítések és nyújtások az edzések előtt, az edzettségi szinthez mért edzésterhelések, és a terhelt izmok gondos lenyújtása minden egyes edzés végén. A húzódások apró izomszakadások, amelyekre gyógyír a bemelegített és megdolgoztatott izmok finom nyújtása. Az akut sérüléseket ebben az esetben is hideg nyomókötéssel lássuk el.

8. Bokaficam

Ha nem a lábad elé nézel, hanem elálmodozol az életeden, akkor könnyen ráléphetsz egy fadarabra, kőre, netán beleléphetsz egy kisebb lyukba. Mindenképpen válassz minél biztonságosabb ösvényt a kinti futáshoz! A futógép nem tartogat efféle meglepetéseket. Sérülés esetén gyulladásmegelőző tabletta és jegelés segít megelőzni a duzzadást és csökkenteni a fájdalmat.

9. Szédülés és hányinger

A tünetek jelentkezhetnek túl intenzív tréning hatására, amikor a terhelés jelentősen meghaladja a fittségi szintedet. Profi futóknál azonban nem ritka a túlhidráltság, vagyis a túlzott vízfeltöltés, amelynek hatására a szervezet nátriumszintje csökken, ez pedig megterheli a veséket. Hosszú futások során a futás megkezdése előtt 20 perccel, majd a futás minden 20. perce környékén érdemes folyadékot pótolni.

10. Hólyagok a lábfejen

A dörzsölődés és a nedves bőrfelszín nem jó barátok. A szintetikus anyagból készült futózoknikat nem véletlenül találták fel: ezek ugyanis elvezetik a nedvességet, így ez az igen gyakori futósérülés is könnyen megelőzhető a megfelelő futóöltözék összeállításával.

A futósérülések 90 százalékát a túledzés okozza. A túlzott edzésterhelés és túl kevés pihenés, valamint a regenerációs időszakok hiánya a legkritikusabb probléma. A gondosan kialakított, magunkhoz mért, fokozatosságra épülő edzésprogram képezi a sérülésmentes, egészségcentrikus edzések alapját.



fb share