Budapest Félmaraton francia szemmel - A magyar megújulás

A francia Jogging magazinban megjelent egy cikk a 26. Nike Budapest Nemzetközi Félmaratonról, amit most megosztunk veletek. Érdemes elolvasni, hogy látja a félmaratonunkat, Budapestet egy francia futó.

A magyar megújulás
Budapesti Félmaraton

Az éppen megújuló Budapest elegánsan és életerősen ragyog. Tavaly szeptember 4-én itt rajtolhattak a félmaraton résztvevői. De ajánljuk önöknek ezt az úticélt a maratonra is, amelyet legközelebb 2012. október 7-én rendeznek meg.

Nem kell több a boldogsághoz
A budapesti félmaraton 7000 nevezőjéből több mint 6000 célba érkező volt.
"Rekord" - mondta Kocsis Árpád, a verseny igazgatója. De ami leginkább örvendezésre készteti, hogy 5500 magyar lépte át a rajtvonalat. "Egy igazi kihívás annak tudatában, hogy a magyarok 10-12 százaléka sportol, szemben a 32-33 százalékos európai átlaggal."
A külföldieket sem kellett külön kérni, hogy részt vegyenek a 26. alkalommal megrendezett futáson. Nagyon jó lehetőség volt, hogy végiglépdelhettünk a Duna gyöngyének sugárútján és hídjain. Annál is inkább, mert az időjárás is szép volt. Azoknak, akik a futás előtti napon ellátogattak a Széchenyi fürdőbe, elképzelve, ahogy majd a déli napsütésben megmártóznak, vissza kellett fordulniuk a zsúfoltság miatt. A termálfürdő egy intézmény Budapesten. Fiatalok, idősek, turisták és helyiek is járnak ide. És közöttük persze ott vannak a híres sakkjátékosok. Minden útikönyvben szerepel a kép, ahol a sakkjáték rajongói, mellkasig a vízben, a napszúrásról megfeledkezve koncentrálnak a játékra. E fürdő elől indult a tavalyi évig ez a félmaraton is. Azonban, a hely szűkössége miatt, 500 méterrel arrébb költözött, a Városligetbe. Ez egy nagyon kellemes hely, a közelben egy tündérmesébe illő kastély. A lábánál a tó játszótérré változott, nyáron csónakázótó, télen korcsolyapálya. Ez a város tüdeje. Családok, párok, biciklisek jönnek ki sétálni, mozogni a hétvégéken. Főként a pestiek. Merthogy a zöld oldalon Buda lakosainak mindez megadatik a város magaslatain.

Egy főváros, ahol fellélegezhetünk
Emlékezzünk vissza rá, hogy Buda és Pest a XIX. századig két külön várost alkottak, mígnem egyesítették őket egy harmadikkal, Óbudával, hogy így létrejöjjön Budapest. Csak föl kell mászni a Budai Várba, hogy elképzeljük. Tekintetünk végigvonul a sík Pesten, mely a gazdaságnak és az éjszakai életnek is központja, majd továbbsiklik a budai dombokra és elvész ott, ahol a Duna folytatja útját. Pestet és Budát a Duna hatalmas folyója választja ketté, melyet kilenc híd össze és mely levegőt ad a városnak. Szép látvány futás közben. Az érem másik oldala: az útvonalon nem találunk árnyékot. "De mindig van levegő a folyó közelében" - biztosít minket az igazgató. A bal és a jobb parton is a szecessziós építészet dominál. Érezhető Gustave Eiffel francia hatása is a Nagycsarnok vasszerkezetében vagy Nyugati Pályaudvarnál, amit érint a futás útvonala is. Az épületek többségét már megtisztították és felújították. Budapest próbálja letörölni az egymást követő háborúk okozta nehéz múltat és a kommunista iga nélkülözését. És ha ez a büszke és harcos nép nem is találta meg újra mosolyát, azért hamvaiból újjászületik. Ahogy a félmaratonnal és a maratonnal is be akarja bizonyítani, jó a futásban annyira, mint Európa többi országa. Kocsis Árpád hisz benne és ez teszi boldoggá.

Előző nap bemelegítek
Budapest több helyet is kínál a futásra aszerint, hogy milyen edzésformát keresünk.
Margitsziget: A sziget a város északi részén, a Margit és az Árpád híd között helyezkedik el. Egy gyönyörű, fás parknak ad otthont, és az autók sem hajthatnak be. A kicsit több mint öt kilométer hosszú futópályát késő estig kivilágítják. Mivel gyakran van meleg Budapesten, az esti futások értékesnek bizonyulnak. A kijelölt pálya ideális sík pályán való edzéshez. A futás előtt a Nike által szponzorált edzők tartanak edzéseket.
Városliget: Ez a park, messze a zajtól és a nyüzsgéstől, kicsit távolabb van a belvárostól is; mégis könnyen elérhető. A futóversenyek rajt és célhelye, a Hősök tere és a Széchenyi Fürdő között helyezkedik el. Ajánljuk azoknak, akik fák között, sík terepen szeretnének futni.
Gellért-hegy: A hegymenet a Gellért Fürdő épülete elől indul, a Szabadság híd lábától a budai oldalon. A hegy az erdős parkkal, a domb tetejére felvivő nagy ösvényekkel ideális terep, hogy megdolgozzuk a tüdőnket.
Budai-hegység: Azok, akik még zöldebb környezetben szeretnének futni a budai dombokat választják, a II. kerületet például. Ott is emelkedők és lejtők váltják egymást.

Képaláírás: Csodálja meg az Art Deco hidat és homlokzatot. A kék Dunát követjük kilométereken keresztül.
Szövegbuborék: Szuper, nincs dugó a rajtnál! Amint átlépjük a rajtvonalat, van elég hely, hogy a saját ritmusban fussunk. Az útvonal azon részén, ahol tűz a nap, nem könnyű futni. Aztán, a 17. kilométernél a kis 6-7%-os emelkedő lábtörő. Amikor megpillantjuk a Hősök terét, már azt gondoljuk, közel vagyunk a célhoz, pedig még van jó két kilométer. De jó a hangulat, a zenekarok ott vannak, hogy motiválják a futókat és majdnem végig az útvonal mellett emberek állnak.
Sandrine és Vincent, 2:25 és 1:57

Másnap sétálgatok
A Duna part
Ez a sétaút a folyó és a hidak mellett visz el, az alacsonyan fekvő Pesten, és a Margitszigettől a Parlament előtt elhaladva egészen a Nagycsarnokig visz el. Szemben Buda dombjai tárulnak fel, ahol a vár is található, illetve a Citadella, ami előtt büszkén áll a Szabadságszobor. Útközben álljunk meg a Gerbaud-nál (baráti jó tanács, csak a futás után): a város leghíresebb cukrászdája, pont olyan pazar, mint amilyen jó. Vagy a bevásárló utcán, a Váci utcán lesétálva térjünk be a Centrál Kávéházba. A boldog békeidőkben az értelmiség járt ide, a rangos intézmény eredeti állapotban lett felújítva.
A Várnegyed
A Lánchíddal szemben egy sikló visz fel a hegy tetejére. A Kastélyban és a Nemzeti Galériában tett látogatás után, sétáljon a régi negyedben. Az út mentén barokk házak sorakoznak. Halászbástya nagyszerű kilátást nyújt a városra. Tegyen egy gyors kört a mázas cseréptetővel borított Mátyás-templomban. Majd térjen vissza a szecessziós stílusú Gellért Fürdőhöz egy kis pihenésre.
Városliget
Találkozóhely azoknak, akik egy kis zöld szigetre vágynak anélkül, hogy elhagynák Budapestet. A múzeumok látogatásán kívül megannyi lehetőség kínálkozik: fürdők, állatkert, vidámpark, cirkusz stb.

A képaláírás:
Általában sík terep, de nagyszerű látkép a 17. kilométernél. Ez teszi széppé!
Meglepetés: Budapest nem szürke és szomorú, hanem nagyon mediterrán!

Szövegbuborék: Françoise 6 éve él Budapesten:
Gyakran sétálok ki a férjemmel és a gyerekeimmel azokra a helyekre, ahol edzek is. A Margitszigetre, mert lehet rollerezni és a budai oldalra is az erdőbe. Nagyon zöld és nagyon más, mint Pest. Akkor megyek oda, amikor elegem van a margitszigeti pályáján rótt körökből. Megyünk majd síelni és szánkózni a budai hegyekbe és a kalandparkba nyáron.

A főrendező véleménye
Kocsis Árpád, a futóverseny igazgatója:
"Idén 600-an futottak párban. Szerettük volna, ha átérzik a légkört, hogy megjöjjön a kedvük a jövő évben egyéniben visszatérni. Az a célunk, hogy a futást minél több embernek elérhetővé tegyük, és hogy minél jobban támogassuk a futókat. Éppen ezért, ebben az évben először a Nike Futóklub edzői jelen voltak az útvonalon, hogy akik kívánják, azoknak segítsenek megtartani ugyanazt a ritmust végig a futás során."

A félmaraton útvonala
7 tájékozódási pont a 21,097 km-en
1. A Városliget
Ez a kellemes parkos hely az új rajt és cél a félmaratonon. A futás elejétől könnyű követni az utat, mert a 600 méteres út, ami a Hősök terére visz, meglehetősen széles.
2. A Hősök tere
A hatalmas sétányon 1896-ból egy félkörívű emlékmű emlékezik meg a magyarok honfoglalásáról.
3. Az Andrássy út
A város több, mint 3 kilométer hosszú artériája összeköti a Hősök terét a belvárossal. Itt mindenki felveheti a maga ritmusát. E világörökségi részen találhatók követségek, valamint itt van az Operaház, amely nagyon hasonlít a bécsire. A Terror Háza a nácizmus és a kommunizmus terrorját mutatja be. A csinos neoklasszikus ihletésű homlokzatok, úgy változnak, ahogy a butikok.
4. A Lánchíd
A 4. kilométernél érünk el ide, a város szimbóluma, az első híd, amely összekötötte Budát és Pestet. Miután átfutottunk, az útvonal egy kis hurok után a Szabadság híd felé halad a folyópart mellett.
5. A Szabadsághíd
A futóknak újfent egy kis hurkot kell tenniük, mielőtt visszatérnek a másik partra, amit kilenc kilométer múlva érnek el. Majd a Duna melletti egyenes szakasz a Margitszigetig vezet.
6. A Parlament
A Londoni Westminster Palota kistestvére. Vagy mindenesetre nagyon hasonlít rá. Ez a szakasz lehetőséget ad, hogy más szögből pillantsuk meg várost, mint egyébként, a Parlament és a Duna közötti út ugyanis máskor az autóknak van fenntartva. Ez a 16. és a 17. kilométer között van.
7. A Nyugati pályaudvar
Átkelve az úton ez a kicsit lejtősebb rész a 17. kilométer után jön el. Nem biztos, hogy a résztvevőknek volt idejük megcsodálni a Gustave Eiffel tervezte Nyugati pályaudvart a jobbjukon.

Hogy jutunk oda?

  • Direkt járatok indulnak a Charles-de-Gaulle, valamint az Orly repülőtérről.
  • A következő félmaraton 2012. szeptember 9-én kerül megrendezésre a maraton pedig 2012. október 7-én. Nevezés a szervezet honlapján: www.budapestmarathon.com.



fb share