|
Az elmúlt öt évben 32000 kilométert futott a világ legkegyetlenebb terepein. Az úton meg kellett küzdenie lefagyott testrészekkel és két tüdőgyulladással. Egyszer elütötte egy autóbusz, majdnem halálba sodorta egy megáradt folyó és szembe kellett néznie mérges medvékkel és éhes farkasokkal is. Egyszer megtámadta egy részeg baltás az erdőben és az út során összessen 29 házassági ajánlatot kapott.
A legenda szerint a marathóni csata után Pheidippidész, a görög harcos és hírvivő, futva vitte a perzsák feletti győzelem hírét Athénba (Kr.e. 490), ahol csak ennyit mondott: Nenikékamen, azaz győztünk, majd a kimerültségtől holtan összeesett. Ennek az emlékére futunk ma a világon mindenütt maratonokat.
Gáspár György, a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) "Úgy futok, hogy célba jussak" irodalom és sport című időszaki kiállításának kurátora, újabb ötleteként meghívott a sporttal szorosabb kapcsolatot ápoló öt írót egy szeptemberi beszélgetésre. Kért mind az öt írótól egy-egy, olimpiával kapcsolatosan őt megérintő sportos írást. Felkért moderátornak ehhez a beszélgetéshez, melyet kis rábeszélés után, mint tájfutó, egy nem olimpiai sportág sportolója, végül félve, de elfogadtam. Tudom és tapasztalom, hogy nálunk, Magyarországon a nem olimpiai sportágak képviselői - helytelenül - "másodosztályú" sportolók a magyar sportéletben és a magyar sportpolitikában. Sőt a magyar kultúrában is, bár abból gyakran az testkultúra hiányzik.
A dél-afrikai futó - nyugodtan állíthatjuk sokáig eséllyel pályázott volna a világ legpechesebb félmaratonistája címre. Bár ő ezt egészen másként gondolja. A 35 éves futó ugyanis több lábon áll, ugyanis mintegy hobbiból fut, civilben pedig ügyvédként dolgozik Johannesburgban. Vagyis, bár halálosan komoly hobbiról van szó, a futás nem létkérdés számára. Ám korántsem mindegy, hogy a rengeteg befektetett energia miként térül meg. Számára, bár sokszor nagyon közel járt a legmagasabb csúcsok környékén, ezen a távon végül nem sikerült tökéleteset alkotnia.
A "Cseh Lokomotívról", ahogy Emil Zatopeket nevezték, felénk talán többet, többen hallottak, mert a baráti Csehszlovákia sportolója volt, ráadásul azt a megismételhetetlen bravúrt vitte véghez az 1952-es helsinki olimpián, hogy 5000 és 10 000 méteren, valamint maratoni távon is győzött. Hogy csak a legemlékezetesebb versenyeit idézzük fel. De ne szaladjunk ennyire előre.
Kíváncsi vagy, miért 42195 méter hosszú a maratoni táv? Nem, nem azért, mert Athén és Maraton ennyire van egymástól! Olvass tovább, és megtudod az igazságot!
Az autodidakta festő művészetterapeuta volt a Lipóton. A kórház bezárása után megélhetés nélkül maradt, noha 2005-ben életművéért a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével tüntették ki. Az alkotó szupermaratoni futó, a Bajkál-tóig is elfutott már. Nemrég jelent meg Rajzolt filozófiák című albuma. S még idén kiadják az életművét bemutató monográfiát is. Közben új művészeti expedíciót tervez.