|
Megéri-e olimpiát rendezni?
A Londoni Olimpiai és Paralimpiai Játékok kezdete előtt néhány héttel egyre gyakrabban merül fel a kérdés: "Vajon megéri-e olimpiát rendezni? Megtérül-e London számára a hatalmas befektetés?". A gazdasági szakemberek hétről-hétre újabb elemzéseket hoznak napvilágra arról, hogy vajon London milyen mérleggel fog kijönni az olimpia rendezéséből. A következő értékelés Horváth Istvántól, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatójától származik.
Az olimpiai megrendezésének legnagyobb költségét kétségkívül a szükséges létesítmények felépítésének költsége, az infrastruktúra kiépítése és fejlesztése adja. A Londoni Olimpiai Falu a város keleti részén, egy 246 hektáros területen épült fel. Négy nagy sportlétesítményt - köztük a 80.000 ülőhelyes olimpiai stadiont -, valamint számos lakóépületet foglal magában, amelyekből a rendezvény után egy 2818 lakásból álló lakóparkot hoznak majd létre. London keleti részét teljesen felújították és jelentős fejlesztéseket hajtottak végre a tömegközlekedésben is.
Az eredeti, 2005-ös pályázati anyagban az ötkarikás játékok megrendezésének összköltségét 2,4 milliárd fontra (kb. 860 milliárd forint) becsülték. Ez az összeg 2007-re 9,3 milliárd fontra (kb. 3333 milliárd forintra) nőtt. Néhány héttel az olimpiai játékok előtt azonban ezt az összeget is túllépték. A hivatalos források szerint a sportesemény költségei jelenleg 11 milliárd font körül mozognak, míg a rossz nyelvek szerint már a 13 milliárd fontot is túllépték.
Miközben a költségek igen gyorsan és látványosan emelkednek, senki sem lehet biztos abban, hogy a sportesemény milyen gazdasági előnyökkel járnak majd Nagy Britannia számára. Amikor London 2005-ben beadta a pályázati anyagát, és azt vizsgálta, hogy várhatóan milyen hatással lesz majd saját gazdaságára a sportesemény megrendezése, még híre hamva sem volt a válságnak. Nemsokára kiderül, hogy a 40.000 új munkahelyet teremtő, jelentős beruházásokkal járó olimpiai játékok megszervezése vajon gazdasági katalizátorként kiemeli az Egyesült Királyságot a recesszióból, vagy épp ellenkezőleg.
Az olimpia szervezésének legfőbb gazdasági ereje természetesen az új munkahelyek teremtésében és a turizmus fellendítésében nyilvánul meg. A VISA, a londoni játékok hivatalos támogatója egy átfogó elemzést készített a sportjátékok várható gazdasági hatásáról. Ebben azt jósolják, hogy az Olimpia és Paralimpiai Játékok hét hetes időtartama alatt 804 millió fonttal fognak növekedni a fogyasztási kiadások, amiből 749 millió fontot a sporteseményre látogató külföldiektől remélnek. Az összeg javarészt a turizmushoz kapcsolódó ágazatokban, a szállodáknál, kereskedőknél, szórakoztató és vendéglátó ipari egységeknél fog lecsapódni.
Az elemzés azonban az ötkarikás játékok hét hetes időszakának vizsgálata mellett kitér a hosszú távú hatások elemzésére is. A szakértők szerint a Londoni Olimpiai és Paralimpiai Játékok által generált gazdasági előnyök összege 2013 és 2015 között el fogja érni az 5,33 milliárd fontot. Ez a bevétel az elemzők szerint annak a megnövekedett nemzetközi figyelemnek köszönhető, ami a vendéglátó várost és országot az esemény kapcsán megilleti, és amely még az olimpiai játékok utáni években is látogatók ezreit csábítja majd az országba.
Végezetül természetesen érdemes megjegyeznünk, hogy bármi is lesz a mérleg végső állása, egy olimpia megrendezése nem csupán gazdasági mutatókkal mérhető. Az olimpiai játékok megrendezése jelentősen javíthatja egy ország megítélését, imázsát, és leginkább ezért éri meg olimpiát rendezni.
Forrás: Edzésonline