Alternatív felkészülés 10.000 m-re - Muhari Gábor tanulmánya

A teljes dokumentum letölthető innen:
pdf - 10.000 m (gondolatébresztő) - írta: Muhari Gábor

Alternatív felkészülés 10.000 m-re. Talán ez lenne a legtalálóbb cím ennek az irománynak. Hogy miért is alternatív? Mert a kis hazánkban alkalmazott edzésmódszerektől meglehetősen eltér.

Nyilván nem ismerhetem az összes edző összes módszerét, de tapasztalataim alapján a hazai közép-, hosszútávfutók többsége körülbelül 80-120 km-t fut hetente, - egyszerre maximum 90 percet - 2-szer végez résztávos, valamint egyszer fartlek edzést. Az edzésmunkában gyakorlatilag nincs objektív intenzitás ellenőrzés, legfeljebb pulzusmérés kézzel, de ez is igen ritka. Az intenzitás ellenőrzés szinte kizárólag szubjektív módokon, iram, sebesség meghatározás (mért idő), illetve a sportoló érzései alapján történik. Azt azonban, hogy kinek milyen valóságos terhelést jelent mondjuk egy 35, 38, vagy 40 perces 10 km, vagy a könnyűnek, közepesnek, vagy erős iramúnak meghatározott edzés, nem lehet tudni. Az alkalmazott edzésmódszerek nagy vonalakban azonosak, csak néhány ponton vannak eltérések. Jellemzően sok edző hiszi azt, hogy az ő módszere a tökéletes – jóllehet némelyikük alapvető edzéselméleti dolgokkal sincs tisztában - emiatt nem követik a szakmai újdonságokat, nem kísérleteznek új módszerekkel, nem próbálnak ki új eszközöket. Valami olyan lehet ebben, hogy „én jó voltam ettől, akkor a tanítványom is jó lesz”.

Megszállottként mindig is sokat foglalkoztatott, hogy hogyan tudnám magamból kihozni a maximumot, és ennek elérése érdekében – a tiltott teljesítményfokozás kivételével - mindent meg is tettem.

18 éves koromtól nem követtem teljes mértékben az edzői utasításokat, hanem általában jóval többet edzettem. Ennek voltak negatív következményei is. Túlságosan sokat akartam magamtól, így túledzettem magam annak ellenére is, hogy a pulzusmérők hazai megjelenésekor (1993) én már használtam egyet. Persze a helyes használatról fogalmam sem volt.

2000. április elsején részt vettem egy konferencián, amelyet Arthur Lydiard, az új-zélandi csodaedző tartott. Valami olyasmit mondott, hogy volt egy tanítványa, akinek kezdetben azt mondta, hogy fusson lassan, majd a végén világcsúcsot futott. A módszer alapelemeként felvázolt hétvégi hosszúfutás (kb. 32-36 km) alacsony intenzitással annyira őrültségnek tűnt, hogy azonnal megragadta a fantáziám. Másnap már 25 km-t futottam. Később már rendszeressé váltak az ilyen edzések, és egészen 34-37 km-ig jutottam, sőt kétszer futottam 40 km fölött is, de az már egy kicsit sok volt. Ekkor kezdtem rájönni, hogy hogyan is kell pulzusmérővel edzeni.

2002. júniusáig a Lydiard-módszer több elemének alkalmazásával meglehetősen dinamikusan fejlődtem és magamhoz képest egészen káprázatos edzéseredményeket produkáltam, míg egy váratlan esemény miatt teljesen le kellett állnom. A következő fejezet a történetben 2005. április 14-e, amikor a változatosság kedvéért megint egy előadáson vettem részt, amelyet Ueli Schweizer tartott a laktátról.

Közvetlenül az előadás után az volt az érzésem, hogy jó, hogy ezeket elmondta, de túl sok az általánosság, és túl kevés a konkrétum, ami alapján mondjuk egy edzéstervet össze lehetne állítani. (Megjegyzem, hogy a pulzusméréssel, pulzusmérőkkel kapcsolatos előadások többségének ez a baja.) A mondanivalót durván össze lehetne sűríteni úgy, hogy alacsony intenzitással edzeni minél többet. Ha ezt egy középtávfutó meghallja, egyből arra gondol, hogy jó, de akkor mi van a gyorsasággal?

Éppen ezért nem is tulajdonítottam nagy jelentőséget az egésznek. Ilyen olyan okoknál fogva 2005 telén meglehetősen sok időm volt a szakirodalom tanulmányozására. Ekkor kezdett felmerülni bennem, hogy újra kezdem az edzéseket, és felkészülök egy 10.000 m-re. (Azért választottam a 10.000 m-t, mert ezen a távon magamhoz képest nem volt túl erős az egyéni csúcsom (32.34,76).) Mivel nem volt semmi veszíteni valóm, úgy döntöttem, hogy egészen máshogy fogom összeállítani az edzésmunkámat, mint előtte bármikor.

A teljes dokumentum letölthető innen:
pdf - 10.000 m (gondolatébresztő) - írta: Muhari Gábor



fb share