|
Az eredmény fejben dől el, avagy a mentális tréning
Jó versenyzőnek számít, akinek nem csak a lába erős, de a fejében is a helyén vannak a dolgok. Taktikus, és előre gondolkodó. Magabiztos, ha kell higgadt, ha kell harap, nehéz helyzetekben is pozitív marad a gondolkodása. Tisztelni tudja a versenytársakat, a versenyt, a hegyet és a szelet. Egyéniség, céltudatos és kitartó a hozzáállással a mindennapi életben is. Mindezen képességek elengedhetetlenek ahhoz, hogy eredményesek legyünk.
Magabiztosság
Bíznod kell önmagadban ahhoz, hogy elhidd és ezáltal meg tudd valósítani azt, amit elterveztél. Ehhez természetesen olyan célokra van szükséged, amik reálisan elérhetők. Ha első éves versenyző vagy, ne a győzelemre hajts. Valószínűleg több szezonra szükséged lesz ahhoz, hogy a dobogó ízét megérezd. Minden állóképességi sport nagyon sok munkát igényel ahhoz, hogy eredményesek tudjunk benne lenni. Ezt a sok munkát nem lehet pár hónap alatt elvégezni, ezt években, sőt évtizedekben mérjük. Ha azonban olyan célt állítasz fel, ami bár kemény munkával de elérhető, sikerélményekkel gazdagodsz, ami a legjobb alapja a magabiztosságnak. Versenyeken gondolj a rendesen elvégzett edzésmunkára, ami mögötted van, mind azért végezted el, hogy most jól menj. Márpedig ha rendesen elvégezted a munkát, jól fogsz menni! A versenyek előtt is szükséged lesz magabiztosságra, ami abban segít, hogy a mindennapi edzéseket rendesen elvégezd. Hinned kell abban, amit csinálsz, hogy az a helyes út, amin jársz. Ez természetesen sokszor hullámvölgyekkel teli, de ezen a magabiztosságod segít túllendülni. A hit egyesek szerint gyógyít is.
Pozitív gondolkodás
"Én mindjárt megpusztulok ez olyan kemény", vagy ";tuti feladom a következő frissítőnél", vagy "már megint esik az eső, utálok sárban futni", na az ilyen gondolatokat és verbális megnyilvánulásainkat meg kell próbálni elhessegetni magad körül. A negatív gondolat negatív cselekményt fog szülni. Ha úgy érzed nem fogod bírni, tényleg nem fog menni. Nem biztos, hogy nem ment volna, de elhitetted magaddal. Pont az ellenkezőjét kell ilyenkor tenned. Biztatni magad és megpróbálni minden látszólag kellemetlennek tűnő helyzetből kihozni valami jót és azt felerősíteni magadban. Ha pl. nem szereted az esőt, gondolj arra, hogy biztos mások sem, ráadásul ők fejben nem is erősek, mint ahogy te. Tehát minél előbb, csírájában elfojtani minden negatív gondolatot, hisz gyakran a pici apró negativizmus igen rövid idő alatt nagyon mély sötét bugyorrá alakul, amiből már képtelenség kimászni. Természetesen mikor nehezen mennek a dolgok, fáradt az ember ezek nagyon könnyen jönnek mindenkinél, de nem mindenki képes elhessegetni őket és erősnek maradni fejben. Itt is eldőlhet, ki győz aznap. Milyen szituációban adhatunk fel nyugodt szívvel egy versenyt? Ha szervezetünk sérült olyan mértékben, amivel nem lehet tovább versenyezni, vagy továbbversenyzés esetén válhatna komoly probléma a dologból. Minden egyéb feladási indok a negatív gondolatok győzelmeként lehet értékelni és pillanatnyilag gyenge mentális egyensúlyra utal. Természetesen a legjobb versenyzőkkel is megeshet az ilyesmi, itt inkább az a lényeges, hogy ezen esetek számát minimalizáljuk. A feladást idővel utána, már tiszta fejjel végiggondolva is helyes lépésnek kell tudni értékelnünk. No és ez a helyes értékelés lehetőleg ne önmagyarázat legyen. Verseny közben ezért jó a jelenlévő edző, szülő, versenytárs, aki valószínűleg tisztább gondolkodással képes segíteni eldönteni egy-egy kérdőjeles helyzet hogyan továbbját.
Önszuggessztió
Erősen összefügg az előző technikával. Egyrészt el kell hitetni önmagaddal a célod elérhetőségét, nyugalomra kell tudni inteni magad, a rosszul elsült dolgok után higgadtnak és pozitívnak kell tudni maradni. Kilátástalan helyzetnek tűnő szituációban is meg kell próbálni megoldást találni az előremenetelhez. Ez mind csak úgy megy, ha a "képes vagyok, meg tudom csinálni" bent nagyon erős. Tudni kell higgadtnak maradni és erre biztatni önmagunk, mondjuk a verseny előtti izgalomban, vagy a rajt utáni kavarodásban. Ugyanígy az ellenkezője is igaz lehet, fel kell tudni ébreszteni magunk, egy kora reggeli edzéshez.
Magunkkal foglalkozás
Csak magaddal foglalkozz! Ezt úgy értem ne görcsölj azon, kinek milyen frankó felszerelése van, ki milyen izmos, vagy edzésen milyen könnyen ellépett melletted, esetleg mit magyaráz arról, hogy ő mennyit edzett és milyen erős. A külső tényezőkkel, amik számunkra nem befolyásolhatók, csak annyiban érdemes foglalkozni amennyire muszáj. A majrézás már nem tartozik abba a körbe, ami segít az eredményes helytállásban, sőt aláássa azt.
Céltudatosság
Tudd mit, mikor és miért teszel. Állíts fel rövid, közép és hosszútávú célokat, amiket vegyél komolyan és törekedj elérésükre. Rövidtávú cél lehet, hogy jövő hét végéig minden nap fogok fél órát nyújtani. Középtávú cél, hogy a szezon kezdetére lefogyok öt kilót. Hosszútávú pedig, hogy jövőre megcélzod a dobogót valamelyik versenyen. Fontos, hogy gondold át mit szeretnél, hogy és mennyi ideig tart az út várhatóan ennek a célnak az eléréséig. Gondold végig reálisan elérhető-e ez a cél, érzed-e magadban az akaratot és az erőt az odáig vezető út végigjárásához. Megfelelők-e a külső körülményeid a cél elérésére. Ha mindez igen, akkor hajrá, csak rajtad áll, hogy belevágsz, eléred a célod, vagy sem. Egyben tudnod kell módosítani céljaidon, ha valamilyen rajtad kívülálló oknál fogva úgy alakul. Fontos még, hogy legyenek a céljaid mérhetők oly módon, hogy tudd, érezd mikor érted el őket. Mondjuk egy olyan cél, mint hogy "erős leszek" nem jó. Hisz a mennyire, hol, és mikor nincs megfogalmazva benne.
Koncentrálás
A figyelmed tudnod kell mindig a cél irányába fordítanod. Minden idegszálad, minden porcikád ennek a célnak az elérése érdekében kell rezdüljön. A rajt előtti pillanatok néhány csendes másodpercére ez épp úgy igaz, mint edzésen a feladatok helyes végrehajtására. Néha magától jön, néha erőltetni kell magunk, hogy sikerüljön. Tudni kell egyszerre befelé és kifelé figyelned. Megkapni és feldolgozni az információkat, amik segítségedre vannak. Egyben ignorálni minden olyan tényezőt, ami nem fontos. Ez a koncentráció. Gyakorold! Akár mindennap edzés közben próbáld megvalósítani a fókuszálás lényegét: fontos tényezők kiemelése, nem fontos tényezők figyelmen kívül hagyása, és összpontosítás először csak 10mp, majd 1perc és így tovább ideig. Előtted van a kép a gepárdról, mikor a zsákmányt fürkészi? Na valami ilyesmi a koncentráció.
Normális feszültségi állapot
Főleg az újoncok szoktak oly mértékben izgulni, hogy ez a teljesítmény rovására megy. Ennek megnyilvánulásai, a hasmenéstől kezdve az álmatlanságon át az ingerlékenységig sok minden lehet. Ha hajlamos vagy ilyen problémákra, elsősorban versenyezz minél többet, talán ez a legjobb gyógyír. Nyugtasd magad, hisz felkészülten érkeztél a versenyre, jó formában vagy. A melegítés, vagy a verseny előtti nap az átmozgatás nagyon jót szokott tenni a fölösleges feszültség levezetésében. Érkezz időben a versenyhelyszínre, hogy a kapkodás ne emelje még jobban az izgalmadat. Figyelj a légzésedre. Nyugodt, mély légvételeket próbálj kivitelezni. Fújd ki magadból a fölös izgalmat. Ezeken kívül a fürdő, a masszázs, egy jó film megnézése és más stresszoldó technikák bevetése is segítség lehet a verseny előtti napokban.
Jellem
Nem tartozik szorosan a témához, de úgy éreztem pár sort írnom kell róla, mert bár a személy versenyeredményeit szorosan nem befolyásolja, annak megítélését, társas viszonyait már jelentősen, ami átvitt kapcsolatok révén kihat az eredményességre is. Bár a futás nem csapatsport, mégis emberek között, versenyen versenytársak, szurkolók, bírók, edzésen a forgalomban, edzőtársakkal, kirándulók és egyéb személyek között mozgunk. Megnyilvánulásaink azok, amik igazán képet adnak a külvilág felé rólunk. Az eredményes versenyző nem feltétlenül népszerű és fordítva, de mindenki számára az a legjobb, ha a kettő együtt jár. Viselkedésed a külvilág futókról formált képét alakítja, ezért nagy a felelősség, mert nem csak magadat, de a sportunk is formálódik általad. Nem is sejted akár egy pozitív, akár egy negatív szituációnak, ami számodra fel sem tűnt, milyen jelentősége lehet. Ezért a viselkedésed mindig legyen olyan, mintha a sportunk nagykövete lennél. A sok kicsi sokra megy mondás itt is igaz. Legyél te is pozitív gondolkodású, segítőkész, előzékeny, kulturált, szabályokat betartó, és még sorolhatnám a sok jó jellemvonást, hisz én, te, mi, mindannyian alakítjuk ezt a szép sportot.
Lőrincz Olivér