|
Futóműveink ápolása
"Futóműveink" ápolása
A lábnak 26 csontja, 19 izma és több mint száz ínszalagja van. Ezekről hajlamosak vagyunk tudomást sem venni addig, míg fájni nem kezdenek. Egy futó esetében a láb kiemelten fontos, gondoskodjunk tehát arról, hogy futóműveink mindig megkapják a szükséges törődést, ápolást - főleg egy kiadós edzés után!
Ne csak futócipőnk legyen tökéletes, utcai és alkalmi cipőből is igyekezzünk olyat választani, amely valóban illik a lábunkra. Egy kényelmetlen cipő nem csak fájdalmat, de előbb-utóbb eldeformálhatja a lábfej csontjait.
A napi lábmosás mellett hetenként legalább egyszer vegyünk lábfürdőt is. Az első és legfontosabb teendő, hogy alaposan áztassuk ki a lábfejet. A langyos áztató vízbe tegyünk sót, illóolajat, gyógynövénykivonatot. Ez megnyugtatja, felfrissíti fáradt lábunkat.
Jót tesz a futásban elfáradt lábnak a váltogatott hőfokú lábfürdő. A fürdő ne tartson negyedóránál tovább, és mindig forró vízzel kezdjük, és hideggel végezzük. A hideg fürdő csak néhány másodperces legyen. Minden lábfürdő után gondosan töröljük meg a lábunkat, majd habkővel, reszelővel, vagy dörzskefével távolítsuk el a kemény, érdes hámréteget. Ezután jól masszírozzuk meg a lábfejet a lábhegytől a bokáig. Végezetül a lábakat kenjük be bőrtápláló krémmel. Lábujjkörmeink ápolása is hozzátartozik a lábápoláshoz - egy benőtt köröm igencsak képes megkeseríteni az életünket! Körmeinket vágjuk egyenesre, a körömágybőrt toljuk vissza, majd krémezzük be alaposan.
Ha tehetjük, minél gyakrabban mászkáljunk mezítláb. Ez erősíti a lábat, és segít a lúdtalp kialakulásának, vagy már meglétének csökkentésében. Javul a láb vérkeringése, ha mindkét irányba bokakörzéseket végzünk, lábujjunkkal felemelünk a földről egy ceruzát, illetve lábmasszírozó hengert vagy teniszlabdát görgetünk talpunkkal. Lábunk meg fogja hálálni, ha rendszeresen ápoljuk, masszírozzuk és törődünk vele - még a futás is jobban megy majd!