|
RÉSZVÉTELI CSÚCS VÁRHATÓ SZENTENDRÉN
Magyarország nyerte el azt a jogot, hogy 12. nemzetként otthont adhasson a SPAR Mezei Futó Európa-bajnokságnak. December 9-én Szentendre városára figyel az atléták világa.
Minden bajnokság különleges valamilyen szempontból, de a festői szépségű panoráma és a Skanzen mesés környezete miatt Szentendre kétségkívül túltesz az eddigieken. A 2012-es mezei futó Európa-bajnokság helyszíne ugyanis a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum, ismertebb nevén a Skanzen, amely Magyarország egyik leglátogatottabb és leghíresebb szabadtéri múzeuma, ahol a különböző épületek hűen idézik fel a magyar építészeti jellemzőket, és a korabeli életformát a 18. századig visszamenőleg.
Magyarország nem első ízben rendez ilyen fontos eseményt, Budapest volt a házigazdája az 1966-os és 1998-as Európa-bajnokságnak, az 1983-as és 1988-as fedettpályás kontinensbajnokságnak, valamint az 1989-es és 2004-es fedettpályás világbajnokság is szép emlék a "sportok királynőjét" kedvelők szívében.
Emellett Budapest rendezte meg 1994-ben a mezei futó világbajnokságot is, méghozzá egy szintén különleges helyszínen, a Kincsem Parkban, a főváros lóversenypályáján. Ez a viadal volt az első, amelyen az akkor még ismeretlen Sergey Lebid rajthoz állt és a 33. helyen futott be. Az ukrán atléta azóta a mezei futás legsikeresebb képviselője lett: ez idáig rekordnak számító 9 alkalommal diadalmaskodott mezei futó Európa-bajnokságokon.
1994-ben rendeztek először mezei futó Európa-bajnokságot, a viadal évről évre nagyobb presztízst vív ki magának, az idei bajnokságon pedig az előnevezések alapján részvételi rekord várható, 33 ország jelezte részvételi szándékát.
A felnőtteknél 106 férfi és 93 női indulót regisztráltak, így a 2008-as brüsszeli csúcsot Szentendre előreláthatólag átadja a múltnak.
A felnőttek mellett a további kategóriákban is rekordszámú nevezés érkezett: az U23-as mezőnyben 104 férfi és 79 nő, míg a juniorok közt 112 férfi és 105 nő neve szerepel a nevezési listán.
A legnagyobb számú delegációt a hagyományosan erős "mezei futó nemzetek" adják, Nagy-Britannia, Spanyolország, Portugália, Franciaország és Olaszország is több mint 40 atlétát nevezett a hat versenyszámra. A rendező Magyarország eddig öt aranyérmet nyert a mezei futó Európa-bajnokságok történetében.
Forrás: MOB