|
Németország - 1999 Runners World - maraton
Képaláírások
Pillantás a dunai város pesti oldalára előtérben a Lánchíddal és a háttérben a Parlament kupolájával (nagy kép). Jobbra a maraton startja; a jobb szélső képen futók egy csoportja látható az első kilométereken a budapesti Operaház bejáratánál.
A szép kék Dunánál
A Budapest Maraton praktikus alkalom arra, hogy "lábaink által" ("per pedes") megismerjük a magyar fővárost. Az új útvonal a város legjelentősebb épületei mellett vezet el és ezzel lehetőséget biztosít a maratoni futók számára egy optimális városnézésre.
A városnéző utazások nagy népszerűségnek örvendenek. A kedvező hétvégi ajánlatok magukban foglalják a repülőt és a szállodát, és mivel a legtöbb európai főváros csak egy ugrásra van egymástól, az órákat általában nem vagy csak egyetlen órával kell vissza - vagy előre - állítani. Az ún. repülő-betegségek (ólmos fáradékonyság, szív- és érproblémák, időeltolódásból származó kellemetlenségek) nem kerülnek szóba és a megérkezés után azonnal "átstartolhat" az ember a program megvalósításába.
Budapest ideális úti cél egy hétvégi kiruccanásra, amely során sok minden felfedezhetünk. Elég idő jut arra, hogy legalább alapvető benyomást szerezzünk erről a dunaparti nagyvárosról (2 millió lakos). És "ő" sok mindent kínál. Budapest sokhelyütt erősen emlékeztet Bécsre, csak sokkal kevésbé lett felújítva, restaurálva. A mellékutcákban pedig egyenesen visszaköszön a legutóbbi száz év; a múlt élő valóság maradt. Az Unesco a világörökség részévé tette Budapestet; ennek előnye, hogy a város megtartja történelmileg értékes karakterét.
A start és a cél az új maratoni szakaszon a Városliget szélén található. A pesti oldalon fekvő nagyvárosi parkot zöldterületeivel, történelmi épületeivel, múzeumaival, emlékműveivel 1896-ban hozták létre a város milleniumi ünnepe (1000. évfordulója) alkalmából. Közvetlenül a Hősök tere mellett veszi kezdetét a 42 km-es városnéző túrafutás és keresztülvezet a körút-szerű Andrássy út fasorán, elvezet az Operaház és a többé-kevésbé (főleg kevésbé) felújított századvégi "jugendstil" épületek mellett a Belváros irányába a Dunáig, ahol ezután a folyó felett halad át.
A híres Lánchíd, Budapest egyik legmarkánsabb jelképe kereken hat kilométer megtétele után a maraton idejére a forgalom elől lezárt Dunapartra tereli a menetet. A Duna másik oldalán fekszik a Citadella a Szabadság-szoborral magasan a város felett - nemsokára, néhány perc múlva már maguk mögött hagyják a futók ezt a látványosságot is. Pillanatnyilag balra fent messze látszik a Várpalota, amely a 13. és 15. század között épült és manapság különféle múzeumoknak, galériáknak és egy könyvtárnak ad otthont- "kötelező" látnivaló a turisták számára, már csak a kilátás miatt is, amelynek éjszaka is különös varázsa van.
Aki megkérdőjelezi ezt a maratont, annak szánnia kellene arra egy kis időt, hogy a benyomások, élmények kifejthessék a rá gyakorolt hatásukat, és ne csak egy kis jó időeredmény miatt utazzanak a magyar fővárosba, annak ellenére, hogy a messzemenően sík útvonalvezetés hosszú egyeneseivel a Dunánál (csak a hídra való feljutás hoz egy kis változatosságot-nehézséget) ezt a jó időeredményt minden további nélkül lehetővé teszi.
A menet éppen 10 km után eléri a 268 méter hosszú Parlamentet; ezt a neogót épületet - amely egyébként Európa legnagyobb törvényhozási épülete. Mielőtt az egész futás egy unalmas szakaszba lépne, változatosság oldja az egyhangúságot a táv eme szakaszán, hogy a szükséges kilométereket az ember "begyűjthesse". Fél távnál az ember ismét a turisztikailag érdekes Belváros területére érkezik, ezúttal a Duna másik oldalán, Pesten, ahonnan a Parlament még nagyobb hatást gyakorol a szemlélőre. 23 és 29 km között teljesíthető megint néhány gyors kilométer, mielőtt újra turisztikailag látványos szakaszon futna a mezőny. Összesen négyszer haladnak át a Duna felett, legutoljára pedig a Margitszigetre, a budapestiek igen kedvelt szabadidő-paradicsomába. Végül irány vissza a célba.
Ez a maraton 13. alkalommal került megrendezésre; a lebonyolítás és a marketing szempontjából is kiváló volt az irányítás. A maraton tiszteletére a start-cél helyszínén ünnepséget szerveztek szórakoztató szabadidő-programokkal és mindezt megkoronázta egy káprázatos tűzijáték.
A Kaiser’s Plus által a rendezvény mögött egy potenciális főszponzor áll. Az esemény 1500 résztvevője mellett (ehhez adódik a mini-maraton a maga 8 km-ével) még elegendő hely van biztosítva további futók számára, akiket főleg Németországból és Ausztriából várnak.
A másutt rendezett nagyvárosi maratonokkal ellentétben Budapesten kissé családiasabb a légkör. Egy kis "úttörő szellem" átlengi még a start és cél környékét; ez a hetvenes években még nálunk is - Ausztriában vagy Németországban - megszokott volt; akkoriban a futók afféle egzotikus "csodabogaraknak" számítottak.
Hol, mikor, hogyan
A következő Budapest Maraton 1999. október 3-án kerül megrendezésre; szeptember 5-én lesz egy félmaraton (3000 résztvevővel). Információk és tudósítások: Budapest Sportiroda, Pf. 332
Budapest/Magyarország, tel: 0036/1/267-65-60, fax:267-65-61, e-mail: bsi@mail.matav.hu, Internet: www.dataware.hu/bsi.
Turisztikai információk: Tensi Tours, Magyarország, 1023 Budapest, Komjádi B. u. 1., tel: 036/1/345-15-20, fax: 345-15-44, e-mail: avarga@tensi.hu